Októberfest je známe a veľmi obľúbené pivné podujatie každoročne sa konajúce v Mníchove v Nemecku. Koná sa na Tereziánskej lúke. História slávnosti je spojená s 12. októbrom roku 1810, kedy sa konala svadba korunného princa Ľudovíta I. a princeznej Theresy von Sachsen-Hildburghausen. Tento rok sa však, kvôli situácii s pandémiou, nekonal. Obľúbený zlatistý mok si však tentokrát môžete vychutnať aj v pohodlí domova. Už aj na Slovensko sa dostavila pivná rozmanitosť. To je základný predpoklad k tomu, že pivnú oslavu zvládnete aj doma. A s našimi produktami vám s tým vieme dokonale pomôcť.

Na začiatok však aj niečo málo aj o našej histórii…
V roku 2022 si budeme pripomínať 300. výročie pivovarníckej tradície v Hlohovci. Fraštacký pivovar, známy široko-ďaleko, bol založený v roku 1722 Jozefom Erdödym. V tom období sa pivo nevarilo iba pre Hlohovec, ale aj pre širšie okolie. Od 19. storočia bol pivovar v prenájme – najskôr ho prenajímali Židia, od roku 1907 sa jeho krátkodobým majiteľom stal Jozef Műller, ktorý obohatil hlohovecký pivný svet o 10° a 12°, či tmavú 10°, 13°či 16°. Ročná produkcia sa v tom období pohybovala okolo 15 000 hektolitrov. Dnes známy Hlohovecký pivovar zíva prázdnotou. Jeho dianie sa od 3.5.2011 premiestnilo do Trakovíc, kde jeho tradíciu znovu oživil posledný riaditeľ hlohovského pivovaru Ing. Daniel Vopát.

Hlohovecký ležiak si znovu získal priaznivcov a to nás motivovalo k tomu, aby sme známy filtrovaný a pasterizovaný svetlý ležiak obohatili o 10°, 11°, 12° a tmavú 13°. Pomocou modernej technológie varenia a kvasenia v CK tankoch sme dekokčnou plzenskou dvojrmutovou metódou, spodným kvasením a dlhodobým ležaním vytvorili jedinečnú radu filtrovaných a nepasterizovaných ležiakov pod záštitou trakovického remeselného mikropivovaru SMADNA TAVA. Okrem filtrovaných ležiakov však ponúkame aj nefiltrované a nepasterizované ležiaky či ochuteného nealkoholické radlery… Celú ponuku nájdete na https://www.pivovarsmadnatava.sk/sk-e-shop/

Ak by vám však nestačili príchute našich radlerov, spoločnosť COFFEA Drinks sa špecializuje aj na výrobu sirupov určených na prípravu domáceho radleru. A výber je v skutku obrovský…Môžete sa presvedčiť na https://eshop.coffea.sk/eshop/sirupy-radler-do-piva/c-5.xhtml

Ako si pripravíte domáci radler?

Budeme potrebovať:

  • 3 dcl piva Hlohovecký ležiak
  • 30 ml sirupu RADLER v ľubovoľnej príchuti
  • 2 dcl sódy

Postup prípravy:

Zmiešame 3 dcl piva a 2 dcl sódy. Do takto pripraveného a zriedeného pivka pridáme 30 ml sirupu RADLER prípadne podľa chuti). Potom už len vyložíme nohy a vychutnávame si osviežujúci nápoj.

Ak by vám teda bolo ľúto, že celosvetová pandémia prerušila veľké podujatia, zatvorila krčmy a bary…My sme tu pre vás. Keď nemôžete ísť vy na Oktoberfest, príde Oktoberfest priamo k vám domov.